EduArt

Divadelní soubor

Na hraně

Vystoupení

Vše, co jsme doposud nacvičili a představili Vám – divákům.

Salome
Holendry
Previous slide
Next slide

„Bylo to naprosto úžasné…ani chvíli jsem se nenudila a ten zpěv? Tak to bylo něco“

Lenka Nemeškalová

O nás

Divadelní soubor Na hraně vznikl roku 2018 jako jedna z aktivit neziskové organizace EduArtu. Prvním tématem, které se rozhodly vedoucí souboru Klára Drgáčová a Nika Liberdová zpracovat, bylo soužití Čechů a Němců v době během a po druhé světové válce. Vznikl muzikál Holendry, který byl uváděn v sálech jesenických obcí. Na podzim roku 2020 započal soubor přípravu na nový autorský muzikál s tématem procesů s tzv. čarodějnicemi. Tato doba byla poznamenaná koronavirovými opatřeními, která způsobila pozastavení činnosti. V pozměněném složení začal soubor opět fungovat v roce 2021 a připravil představení Salome k premiéře dne 21. května 2022 v jesenickém divadle Petra Bezruče.

Salome

Druhé představení ochotnického souboru Na hraně pojednává o jedné z nejtemnějších kapitol jesenických dějin – o procesech s tzv. čarodějnicemi. Děj se odehrává roku 1651 na Jesenicku a ačkoliv je příběh smyšlený, vychází z historických reálií, s jejichž zpracováním autorkám pomáhala p. Michaela Neubauerová, která se tématikou dlouhodobě zabývá.

Autorkami scénáře jsou Klára Drgáčová a Nika Liberdová. Délka představení, jehož součástí je několik tanečních a pěveckých čísel, je cca 100 minut. Vzhledem k tématu je představení vhodné přibližně od 12 let.

Holendry

Ve školním roce 2018/2019 jsme otevřeli kroužek s názvem muzikál Holendry. Pravidelné zkoušky vyústily v nacvičení hry, která měla premiéru 7. 5. 2019 v jesenickém divadle Petra Bezruče.

 

Děj je zasazen do let 1938 – 1945 a odehrává se v malé vesnici v blízkosti města Freiwaldau (dnešní Jeseník) a na samotě zvané Holendry. Na pozadí historických událostí vypráví příběh českoněmecké dívky Marty, její rodiny a přátel, popisuje nelehké vztahy Čechů a Němců v této pohnuté době. Součástí příběhu je hudba, tanec a zpěv. Mimo jiné zazní melodie skupiny Čechomor. Autorkami scénáře jsou Nika Liberdová a Klára Drgáčová.

Ukázka z představení

Salome

Kdo jsme?